• Latest News

    We are incredibly proud of all our students' results in their GCSE's…
    Read more...

bsm-sidebar-images-website-button

parent-portal

pupil-portal

have-you-got-feedback

Staff search

Leadership Team

Kai Vacher
Kai Vacher
Principal
Nadia Megnin
Nadia Megnin
Head of Senior
Hillary Hinchliff
Hillary Hinchliff
Head of Primary School
Andrew MacDonald- Brown
Andrew MacDonald- Brown
Deputy Head (Whole School)
Toni Birchall
Toni Birchall
Deputy Head of Primary
Jenny Maslen
Jenny Maslen
Deputy Head of Primary
Duncan Grey
Duncan Grey
Deputy Head of Senior Curriculum & Planning
Matthew Hall
Matthew Hall
Deputy Head of Senior Pastoral

Health Service

Enrichment

Sally Hart
Sally Hart
Head of Enrichment

PE

Jeremy Wyre
Jeremy Wyre
Director of PE
Edward Price
Edward Price
PE Teacher, Year 9 Leader & IA Coordinator
Katie Bamforth
Katie Bamforth
Dance Coordinator
Anna Bennington
Anna Bennington
Secondary PE Coordinator
Ian O'Sullivan
Ian O'Sullivan
Primary PE Coordinator
Caroline King
Caroline King
PE Teacher
Nicky Sellers
Nicky Sellers
PE Teacher & Swimming Coordinator
Oliver Myhill
Oliver Myhill
PE Teacher
Stuart Clarke
Stuart Clarke
Swimming Coach

Dutch School

Renske Maandag
Renske Maandag
Head of Language One

Foundation Stage 1

Ghizala Masroor
Ghizala Masroor
FS1 Year Leader
Nina Benjamin
Nina Benjamin
FS1 Teacher

Foundation Stage 2

Julianne Cunningham
Julianne Cunningham
FS2 Year Leader
Louise Cook
Louise Cook
FS2 Teacher
Gail Venus
Gail Venus
FS2 Teacher

Year 1

Katie Edwards
Katie Edwards
Year 1 Leader
Noreen Kelleher
Noreen Kelleher
Year 1 Teacher
Emma Price-Williams
Emma Price-Williams
Year 1 Teacher (1PW)
Jessica Winterbottom
Jessica Winterbottom
Year 1 Teacher

Year 2

Emma Welburn
Emma Welburn
Year 2 Leader
Coral Petrie
Coral Petrie
Year 2 Teacher
Carly Briston
Carly Briston
Year 2 Teacher and English Subject Coordinator
Laura Rowlands
Laura Rowlands
Year 2 Teacher

Year 3

Richard Robins
Richard Robins
Year 3 Leader
Sue Dixon
Sue Dixon
Year 3 Teacher
Lyn Ellman-Brown
Lyn Ellman-Brown
Year 3 Teacher
Gary Hellyer
Gary Hellyer
Year 3 Teacher

Year 4

Natasha Hilton
Natasha Hilton
Year 4 Leader
Hussein Bharwani
Hussein Bharwani
Year 4 Teacher
Leo Daniels
Leo Daniels
Year 4 Teacher
Alison Tudor
Alison Tudor
Year 4 Teacher (4T)

Year 5

Esther Daniels
Esther Daniels
Year 5 Leader
Natasha Cheriton
Natasha Cheriton
Year 5 Teacher & Maths Coordinator
Samantha Horwood
Samantha Horwood
Year 5 Teacher, Art & DT Coordinator
Stephanie Taylor
Stephanie Taylor
Year 5 Teacher

Year 6

Jeni Dellman
Jeni Dellman
Year 6 Leader
Jenny Al Adami
Jenny Al Adami
Y6 Teacher
Richard Taylor
Richard Taylor
Year 6 Teacher, Science Coordinator
Tamsin Turner
Tamsin Turner
Year 6 Teacher, Humanities Coordinator

Primary Learning Support

Uzma Raja
Uzma Raja
Inclusion Coordinator
Julie Platten
Julie Platten
Inclusion Teacher
Emma Fenton
Emma Fenton
Inclusion Teacher
Louise Mehrabian
Louise Mehrabian
Language for Learning Coordinator
Paula Robins
Paula Robins
Language for Learning Teacher
Malchus Hilton
Malchus Hilton
Learning Mentor

Primary Specialist Teachers

Susan Proctor
Susan Proctor
Music Leader
Dan Anthony
Dan Anthony
Instrumental Teacher (Whole School)
Rosie Kolster
Rosie Kolster
Drama & French Teacher
Paula Robins
Paula Robins
French Teacher
Anis Bakir
Anis Bakir
Arabic & French Teacher, Head of MFL
Mairi Smart
Mairi Smart
Arabic Teacher
Lynn McDonald
Lynn McDonald
Supply Teacher
Jo Matiti
Jo Matiti
Supply Teacher

Senior Art & Design

Alex McHenry
Alex McHenry
KS4 Leader & Head of Art & Design
Hayley-Anne Myhill
Hayley-Anne Myhill
Art Teacher
Sandra Rayner
Sandra Rayner
Art Teacher
Mohammed Nuruli Salam
Mohammed Nuruli Salam
Art & Design Technician

Senior Careers

Ajay Khushalbhai
Ajay Khushalbhai
Careers Officer

Senior Computing & Business Studies

Darren Benson
Darren Benson
Head of Computing & Business Studies
Greg Brown
Greg Brown
Head of 6th Form & Business Studies Teacher
Matthew Tipton
Matthew Tipton
Computing Teacher

Senior Design Technology

Khuram Sardar
Khuram Sardar
Head of Design Technology
Stephen Massey
Stephen Massey
Design Technology Teacher
Justine Phillips
Justine Phillips
DT Trainee Teacher & Inclusion Assistant
Sanilkumar Sreedharan
Sanilkumar Sreedharan
ICT Technician

Senior Drama

Debbie El-Alwan
Debbie El-Alwan
Head of Drama
Anna Vacher
Anna Vacher
Drama Teacher

Senior English

Carol Livingstone
Carol Livingstone
Head of English
Zoe Atkinson
Zoe Atkinson
English Teacher & 2nd in Department
Lisa Grey
Lisa Grey
English Teacher, Year 8 Leader
Stephen Jeffrey
Stephen Jeffrey
English Teacher
Helen Danbury
Helen Danbury
English Teacher

Senior Film & Media Studies

Maurice Moul
Maurice Moul
Head of Media & Film Studies
Carol Livingstone
Carol Livingstone
Film & Media Teacher

Senior Geography

Daniel Baldwin
Daniel Baldwin
Geography Teacher
Ruth Hine
Ruth Hine
Geography & History Teacher
Jonathan Marsh
Jonathan Marsh
Geography Teacher

Senior History

Graham Twigger
Graham Twigger
Head of History
Robert Hughes
Robert Hughes
KS3 Leader, Year 7 Leader & History Teacher
Sarah Black
Sarah Black
History Teacher
Ruth Hine
Ruth Hine
Geography & History Teacher

Senior Inclusion Team

Lisa Sharkey
Lisa Sharkey
Inclusion Coordinator; EAL
Gaynor Berendsen
Gaynor Berendsen
Inclusion Coordinator SEN
Gay Clifford
Gay Clifford
Inclusion Assistant
Saima Sheikh
Saima Sheikh
Inclusion Assistant
Shahida Sardar
Shahida Sardar
Inclusion Assistant
Malchus Hilton
Malchus Hilton
Learning Mentor (whole school)
Helen Abbiss
Helen Abbiss
Humanities Learning Support Specialist

Senior Mathematics

Hans Kolster
Hans Kolster
Head of Mathematics
Omar Al-Farooq
Omar Al-Farooq
Mathematics Teacher, 2nd in department
Rhbeen Ahmad
Rhbeen Ahmad
Mathematics Teacher
Anwyn Baldwin
Anwyn Baldwin
Mathematics Teacher
Eric Block
Eric Block
Mathematics Teacher
Ali Chishti
Ali Chishti
Mathematics Teacher

Senior Modern Foreign Languages

Anis Bakir
Anis Bakir
Head of MFL
Mairi Smart
Mairi Smart
Arabic Teacher, 2nd in Department
Melissa Al-Koubaisy-Hughes
Melissa Al-Koubaisy-Hughes
French & Spanish Teacher
Sarah Campbell
Sarah Campbell
German & Spanish Teacher
Anne Hassan
Anne Hassan
French Teacher
Joseph Mehrabian
Joseph Mehrabian
French & German Teacher
Tim Weir
Tim Weir
French and German Teacher

Senior Music

Adrian Clifford
Adrian Clifford
Head of Music
Baiju Sarasappan
Baiju Sarasappan
Music Technician
Dan Anthony
Dan Anthony
Music Teacher
Mark Tribble
Mark Tribble
Music Teacher

Senior Psychology

Jeanette Matthew
Jeanette Matthew
Head of Psychology & Counsellor

Senior Science

Paula Downing
Paula Downing
Head of Science
Dominic Hoskyns
Dominic Hoskyns
Biology Teacher, KS4 & 5 Science Coordinator
Damian Rayner
Damian Rayner
Physics Teacher, KS3 Science Coordinator
Kim Ash
Kim Ash
Physics Teacher
Matthew Clarke
Matthew Clarke
Physics Teacher
Thomas English
Thomas English
Physics Teacher
Stephen Davies
Stephen Davies
Science Technician
Abdirizak Maie
Abdirizak Maie
Chemistry Teacher
Elizabeth Marshall
Elizabeth Marshall
Chemistry Teacher
Asfia Naveed
Asfia Naveed
Science Technician
Jonathan Shubert
Jonathan Shubert
Biology Teacher
Andrew Wan
Andrew Wan
Biology Teacher
BRITISH EDUCATION INTERNATIONAL FUTURE